Jak se určuje termín porodu?

Jak se určuje termín porodu?

Jak se tedy dá vypočítat datum narození děťátka a jak ho určují lékaři?
Nejedna maminka zvažuje datum porodu ještě před početím svého potomka. Některé proto, že si přejí děťátko určitého znamení, jiné ze zdravotních důvodů, aby například porodily mimo pylovou sezónu, když mají zdravotní problémy. Důvody nemusí být ani zdaleka racionální a děťátko přijde na svět ve chvíli, kdy přijde jeho čas. Kdy to však bude?
novorozeně na mamince

Víte datum početí?

Existuje několik metod, jak vypočítat předpokládané datum porodu. Vše záleží na tom, jaké informace má žena a lékař k dispozici. Pokud je znám přesný datum početí, což se stává zřídka, je výpočet v podstatě jednoduchý. Běžné těhotenství trvá 266 dnů od početí, tedy celkem 38 týdnů. Obvykle však žena dokáže udat poslední datum menstruace, takže lékař se řídí právě tímto údajem. V tomto případě je možné vypočítat předpokládané datum porodu tak, že k datu prvního dne poslední menstruace přičteme 280 dní, tedy 40 týdnů.

Složité výpočty?

Ke stejnému výsledku je možné dojít i přičtením sedmi dnů k prvnímu dni poslední menstruace a následným odečtením tří měsíců. To však funguje u žen, které mají pravidelný 28denní menstruační cyklus.
Během těhotenství se dá jeho stupeň i předpokládané datum porodu určit podle několika dalších znaků. Sleduje se velikost dělohy a plodu a některé charakteristické znaky. Prvorodičky, například v polovině těhotenství, tedy v 20. týdnu, poprvé pozorují pohyby dítěte. Vícenásobné matky tyto pohyby rozpoznají již v 18. týdnu těhotenství.
Nejpřesnější termín vám však lékař poví na prvotrimestrálním sceeningu, podle ultrazvukového vyšetření.
těhotná v županu

Už máte termín?

V poradně vás jistě upozornili, že předpokládané datum porodu je pouze informační. K porodu může dojít v rozmezí dvou týdnů před až dvou týdnů po termínu, přičemž pokud nejsou žádné jiné komplikace, považuje se to za normální stav.